Język niemiecki w klasach ponadpodstawowych – co może się przydać?

Język niemiecki to świetny wybór dla wszystkich uczniów klas ponadpodstawowych. Dobre opanowanie podstaw oraz słownictwa sprawia, że nauka języka staje się prostsza i przyjemniejsza. Niemiecki może przydać się zarówno w kontaktach z innymi ludźmi, jak i w rozmowach o pracę czy w wielu innych sytuacjach. Na zdobywaniu umiejętności warto skupić się już w szkole, a poza lekcjami może pomóc w tym odpowiedni podręcznik. Jaki będzie najlepszy i co jeszcze może się przydać? 

Podręcznik do języka niemieckiego w szkołach ponadpodstawowych – jaki wybrać? 

Nauka języka niemieckiego przy odrobinie zaangażowania i odpowiednich pomocach naukowych może być niezwykle prosta i przyjemna. Podstawą zdecydowanie jest podręcznik, dlatego warto zacząć od niego. Jednym z najpopularniejszych jest “Infos aktuell 1 dostępne m.in. w TaniaKsiazka.pl. Język niemiecki. Podręcznik” autorstwa Cezarego Serzysko, Niny Drabich, Tomasza Gajownik i Birgit Sekulski. To aż czteropoziomowy kurs języka, który sprawdzi się zarówno dla uczniów, którzy kontynuują swoją przygodę z niemieckim, jak i dla tych, którzy dopiero ją rozpoczynają. To także świetny podręcznik do nauki do matury z tego języka. Jest przejrzysty i wygodny w użytkowaniu, bo każdy rozdział to jedna lekcja. Innym dobrym wyborem mogą być:

– “Effekt neu. Część 1. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceum i technikum” Anna Kryczyńska-Pham
– “Welttour Deutsch 1. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceów i techników. Poziom A1” Sylwia Mróz-Dwornikowska 
– “Schritte international Neu 1. Poziom A1.1. Język niemiecki dla liceum i technikum. Podręcznik” Daniela Niebisch, Franz Specht, Sylvette Penning-Hiemstra
– “#trends 1. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceum i technikum. Poziom A1” Ewa Kościelniak-Walewska, Anna Życka, Andy Christian Körber

Zeszyty ćwiczeń – prosty sposób na sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce 

Świetnym dodatkiem do każdego podręcznika są zeszyty ćwiczeń. Dzięki nim uczeń może na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę, a przede wszystkim ją utrwalać. Rozwiązywanie różnych zadań gramatycznych i słownych pozwoli mu rozwinąć umiejętności językowe i lepiej przygotować się do następnej lekcji. Dobrym wyborem będą na przykład: 

– “Język niemiecki. Infos 1. Ćwiczenia. Szkoła ponadgimnazjalna” Cezary Serzysko, Birgit Sekulski
– “Effekt. Język niemiecki. Zeszyt ćwiczeń. Część 1. Liceum i technikum” Kryczyńska-Pham Anna